Jak weryfikujemy wnioski?
Weryfikacja wniosków do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego przebiega w następujący sposób:
1. Zgłoszone projekty podlegają weryfikacji poprzez ocenę formalną oraz merytoryczną, której dokonuje Zespół ds. SBO.
2. Ocena formalna zgłoszonych projektów polega m.in. na zweryfikowaniu:
terminowości złożenia wniosku,
poprawności wniosku, w tym zgodności z postanowieniami regulaminu,
podpisu wnioskodawcy,
liczby osób popierających projekt.
3. Jeżeli zgłoszony projekt nie spełnia wymogów formalnych, określonych w ust. 2 pkt 2 i 3, wnioskodawca zostaje wezwany do usunięcia braków formalnych w terminie 5 dni, pod rygorem niedopuszczenia projektu do głosowania.
4. Projekty spełniające wymogi formalne podlegają ocenie merytorycznej.
5. Ocena merytoryczna zgłoszonych projektów polega na sprawdzeniu projektu co do zgodności z prawem, wykonalności technicznej oraz spełnienia kryteriów celowości i gospodarności.
6. Jeżeli zgłoszony projekt budzi wątpliwości co do jego zgodności z prawem lub wykonalności technicznej, wnioskodawca może zostać wezwany telefonicznie lub mailowo do wyjaśnienia wątpliwości w wyznaczonym przez Zespół terminie. W ramach wyjaśnień wnioskodawca może dokonać zmian w projekcie wyłącznie w zakresie niezbędnym do tego, aby projekt był zgodny z prawem, wykonalny technicznie i wskazywał realną wartość realizacji zadania.
7. Jeżeli zgłoszony projekt nie spełnia wymogów weryfikacji merytorycznej lub nie spełnia warunków określonych w § 4 regulaminu, podejmuje się decyzję o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Decyzja o niedopuszczeniu projektu do głosowania wymaga uzasadnienia przyczyny niedopuszczenia do głosowania.
8. W sytuacji, gdy zgłoszone projekty dotyczą tego samego zakresu rzeczowego i tej samej lub sąsiadującej lokalizacji, wnioskodawcy zostaną powiadomieni o możliwości połączenia projektów. Połączenie może nastąpić wyłącznie za zgodą wnioskodawców.
9. Listę projektów dopuszczonych do głosowania oraz listę projektów niedopuszczonych do głosowania Zespół przedstawia Prezydentowi do zaakceptowania.
10. Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostaje upubliczniona na stronie internetowej Miasta www.stargard.eu , na platformie internetowej dedykowanej SBO oraz na łamach Stargardzkiego Informatora Samorządowego.
11. Informację o niedopuszczeniu projektu do głosowania przekazuje się wnioskodawcy e-mailowo lub telefonicznie w terminie do 5 dni od dnia zaakceptowania przez Prezydenta listy projektów, o której mowa w ust. 9.
ODWOŁANIA
1. W przypadku niedopuszczenia projektu do głosowania, wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Prezydenta.
2. Odwołanie wnosi się pisemnie w terminie określonym w harmonogramie.
3. Odwołanie złożone po terminie nie podlega rozpatrzeniu.
4. W celu rozpatrzenia odwołania Prezydent niezwłocznie konsultuje się z Zespołem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Ostateczną decyzję w sprawie projektu, którego dotyczy odwołanie, podejmuje Prezydent.
5. Od decyzji Prezydenta nie przysługuje odwołanie.
6. W przypadku uznania odwołania za zasadne, projekt podlega dalszemu procedowaniu zgodnie z regulaminem.